podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl
reklama

Republika Południowej Afryki - wiza, ambasady, przepisy

Pretoria     
republika.poludniowej.afryki
Republika Południowej Afryki - podróże do RPARepublika Południowej Afryki - mapa krajuRepublika Południowej Afryki - spis artykułów i galeriiRepublika Południowej Afryki - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeRepublika Południowej Afryki - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaRepublika Południowej Afryki - szczepienia, zdrowie, poradyRepublika Południowej Afryki - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EURORepublika Południowej Afryki - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCORepublika Południowej Afryki - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele RP mający paszporty zwykłe mogą wjeżdżać bez wiz i przebywać na terytorium Republiki Południowej Afryki jednorazowo do 30 dni. Osoby udające się na pobyt dłuższy lub w celu podjęcia pracy są obowiązane posiadać wizę, którą można uzyskać w każdej placówce dyplomatyczno-konsularnej RPA za granicą. Na przejściach granicznych RPA wizy nie są wydawane. Przy wjeździe wymagany okres ważności paszportu powinien być dłuższy od okresu ważności wizy co najmniej o 6 miesięcy. Przekraczając granicę, należy okazać bilet powrotny. Nie ma obowiązku udokumentowania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu, ale przy ubieganiu się o wizę oraz przy wjeździe może być wymagane okazanie zaproszenia lub rezerwacji hotelowej. W paszporcie musi być co najmniej jedna strona przeznaczona na wizy, całkowicie wolna od wszelkich stempli, wiz itp. Przy wjeździe władze imigracyjne zamieszczają w paszporcie podróżnego zezwolenie na pobyt w RPA (do 30 dni) w postaci naklejki. Brak wolnej strony w paszporcie powoduje odmowę wjazdu do RPA i bezwarunkowy powrót pasażera do miejsca, z którego rozpoczął podróż.
Informacje dla kierowców
Zasadniczo wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, uznawane jest również polskie prawo jazdy pod warunkiem posiadania poświadczonego tłumaczenia dokumentu na język angielski lub afrikaans. Obowiązuje ruch lewostronny. Autostrady i drogi szybkiego ruchu utrzymane są w dobrym stanie, jednak liczba wypadków drogowych jest alarmująco wysoka, głównie ze względu na zły stan techniczny pojazdów oraz brawurę i słabe umiejętności kierowców. Należy zwracać uwagę na ograniczenia prędkości oraz specyficzne znaki drogowe wskazujących na zagrożenie rabunkowe (kamienie na drodze, atakowanie samochodów na skrzyżowaniach). Zaleca się blokowanie drzwi samochodów i zachowanie szczególnej ostrożności przy zjazdach z autostrad, skrzyżowaniach ze światłami, gdzie często dochodzi do napadów.
Podróżowanie po kraju
Niewielkie ograniczenia występują w regionie intensywnej eksploatacji złóż diamentów (Namaqualand).
Przepisy celne
Cudzoziemiec przebywający w RPA czasowo może wymienić i wywieźć z tego kraju jedynie taką sumę dewiz, która nie przekracza kwoty zadeklarowanej przy wjeździe oraz wartości legalnie uzyskanych zarobków. Służby celne mają prawo nie dopuścić do wywiezienia nie udokumentowanych dewiz. Do RPA nie wolno wwozić żywności oraz więcej niż 1 l napojów spirytusowych. Całkowitym zakazem objęty jest wywóz kości słoniowej oraz skór i innych części zwierząt, o ile nie zostały nabyte u licencjonowanego sprzedawcy lub nie mają certyfikatu trofeum łowieckiego. Zakazane jest posiadanie surowych (nieoszlifowanych) diamentów. Przy wyjeździe z RPA turysta może ubiegać się o zwrot podatku VAT, pod warunkiem że kwota pojedynczego zakupu (rachunku) przekroczyła 250 ZAR. Posiadanie i przywożenie narkotyków jest karalne.
Bezpieczeństwo
RPA należy do krajów o bardzo wysokim zagrożeniu brutalną przestępczością kryminalną. Odnotowuje się znaczną liczbę napadów rabunkowych z bronią, często kończących się zabójstwami, gwałtów i innych przestępstw. Nie zaleca się podróżowania wieczorem i w nocy, przebywania w regionach i dzielnicach miast (także na ulicach centralnych) bez upewnienia się co do bezpieczeństwa w konkretnym miejscu. Należy zachowywać ostrożność w miejscach publicznych - na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych, a także w taksówkach, których kierowcy bywają powiązani ze światem przestępczym. O ile to możliwe, wskazane jest podróżowanie w zorganizowanych grupach, z doświadczonym przewodnikiem.
Przydatne informacje
•Powszechnie, jedynie z wyjątkami polegającymi na ograniczeniach technicznych, akceptowane są karty płatnicze wydane przez polskie banki.
Ambasada RP w Pretorii
14 Amos Street, Colbyn 0083, Pretoria
Tel. +27 12 4302631, +27 12 4302632
Tel. dyżurny +27 12 4302621,
Fax. +27 12 4302608
e-mail (Ambasada): e20@mweb.co.za
e-mail (Wydział Konsularny): konsulat@mweb.co.za
strona internetowa: www.poland.co.za

Konsul honorowy RP w Durbanie - Andrzej Kiepiela
(jęz.: polski, angielski)
3 Chase Place, P.O.Box 1351, Westville 3630, Durban
Tel. +27 31 2669792/3/4
Fax. +27 31 2669055
Tel.kom. +27 826532522
e-mail: kesh@wozani.za.net
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Pretorii
14 Amos Street, Colbyn 0083, Pretoria, RSA
Adres do korespondencji:
P.O.Box 12277, Queenswood 0121, RSA
tel.: (00-27 12) 43 02 631 do 2,
faks: (00-27 12) 43 02 608
e-mail: e20@mweb.co.za
www.poland.co.za

Wydział Konsularny
konsulat@mweb.co.za

Konsulat RP w Durbanie
Konsul honorowy Andrzej Kiepiela (języki: polski, angielski)
3 Chase Place, P.O.Box 1351, Westville 3630, Durban
tel.: (00-27 31) 266 97 92 do 4
faks: (00-27 31) 266 90 55
e-mail: kesh@wozani.za.net

Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Republiki Południowej Afryki
ul. Koszykowa 54, VI piętro
00-675 Warszawa
tel.: 625 62 28, 625 62 33, 625 72 39
fax: 625 62 70
saembassy@supermedia.pl